Уряд затвердив програму «Доступна іпотека» під 3%

З жовтня в Україні стартує державна програма "Доступна іпотека", за якою громадяни зможуть отримати іпотечний кредит на пільгових умовах під 3 відсотки річних.

УНІАН розбирався, хто може розраховувати на привабливі умови придбання власного житла та які перспективи розвитку цієї програми у часи важкої війни.

Наближається другий місяць осені, який, попри руйнівну війну, має ознаменувати початок нової державної іпотечної програми. Так, з 1 жовтня в Україні має запрацювати програма "Доступна іпотека" - щоправда, поки що для чотирьох категорій громадян.

Взагалі державна програма доступної іпотеки для українців почала працювати ще у березні минулого року – тоді громадяни могли взяти іпотечний кредит під 7 відсотків з певними умовами. І наприкінці 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль відзвітував про її успіхи: за цією програмою було підписано 1,3 тисячі договорів на суму більш ніж 1,1 млрд гривень.

А загалом за 10 місяців 2021 року було видано іпотечних кредитів на понад 7 млрд гривень, що в 2,5 рази перевищило показник 2020 року.

Цього року, напевно, ця програма ще б набирала обертів, адже питання власного житла актуальне в усі часи – багато родин в Україні потребують поліпшення житлових умов, і, звісно, далеко не всі можуть дозволити собі накопичити всю суму. Та на заваді цьому, як і взагалі нормальному життю, стала кривава війна Росії проти України.

Національна банківська система стійко справляється з викликами війни, проте іпотечні програми для населення в ці місяці були явно не на часі. За даними Національного банку, який в серпні поновив оприлюднення результатів опитування банків щодо виданих іпотечних кредитів населенню, з березня по липень було видано усього дві такі позики, обидві – в червні.

Для порівняння, у мирному 2021 році фінансові установи видавали в середньому близько тисячі іпотечних кредитів на місяць.

Киянка Наталія з моменту запуску у минулому році іпотеки під 7 відсотків уважно вивчала умови програми, пропозиції банків та ринок нерухомості. Жінка з родиною накопичила певну суму на перший внесок і планувала вкластися у нове житло. Та війна зруйнувала всі плани.

"Добре, що не встигли, хоча вже ходили деякий час по банкам на консультації і майже обрали квартиру. З початку війни доходи сім’ї впали, ще й виїжджали на кілька місяців з міста. Тому виплачувати кредит було б дуже важко", - каже жінка.

За словами Наталії, все ж сім’я не полишає надії у майбутньому повернутися до цього питання. Робота стабілізувалася, а успіхи наших військових на фронті надають таку потрібну нам всім надію.

"Ще уряд анонсував нову програму іпотеки цієї осені. Поки що вона розрахована на певні категорії населення, до яких ми не входимо, але в майбутньому може бути розширена і на інших громадян, тоді і спробуємо", - зазначила жінка.

Джерело: УНІАН

20 вересня 2022 року